Arginina – niebezpieczny suplement
Rozpoczynając ćwiczenia na siłowni, młodzi adepci, nie chcąc długo czekać na efekty swej pracy, sięgają po odżywki i suplementy diety. Nie ma w tym nic złego, a preparaty te stosowane w odpowiedni sposób, są nieszkodliwe. Jednakże, wśród doświadczonych bywalców tych miejsc, krążą informacje o środkach bardziej szkodliwych. Za sprawą badań naukowych, a także obserwacji zażywających je osób, naukowcy wysnuwają wnioski o ich złym wpływie na organizm człowieka. Jednakże osoby niedoświadczone, zamiast udać się do specjalisty w tej dziedzinie, mogą zasięgnąć opinii tych nie do końca poinformowanych ludzi.
Jednym z takich suplementów diety, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest arginina. Substancja ta jest naturalnie wytwarzana przez ludzki organizm, i należy do grupy aminokwasów, które są kodowane przez DNA. Ludzki organizm przetwarza argininę między innymi na tlenek azotu, kwas glutaminowy oraz armatynę. W dawkach, jakie naturalnie powstają w ludzkim organizmie, substancja ta jest całkowicie nieszkodliwa. Związek azotu z tlenem jest bardzo pożądany podczas, gdyż zapobiega tworzeniu się tak zwanych zakwasów, czyli odkładaniu się kryształów kwasu mlekowego pomiędzy włóknami mięśniowymi.
Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających argininę może jednak przynieść niepożądane skutki. Pierwszym mitem jaki istnieje na temat tej substancji jest fakt, iż przyspiesza gojenie ran stymulując jednocześnie układ odpornościowy. Nie jest to zupełną nieprawdą, lecz ilość wytwarzana naturalnie w ciele człowieka w zupełności pokrywa zapotrzebowanie na tą substancję. Można się wspomóc jedną lub dwiema dawkami. Jednak już po tygodniu przyjmowania suplementów z argininą, organizm zaczyna traktować tę substancję jako toksynę, uwalniając do kwrioobiegu enzymy mające ją neutralizować. W skutek tego, również wytworzona przez ciało arginina, traktowana jest jako zagrożenie, a przez to nieskuteczna.
Kolejną niedogodnością, jaka wiąże się z przyjmowaniem preparatów zawierających argininę, jest zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu. Znacznie mocniej wpływa na organizm męski, powodując spadek libido. Długofalowym skutkiem przyjmowania tych środków, według niektórych badań, może by bezpłodność.